Ota yhteyttä, kerromme lisää!

Hyvinvointialueen valmistelu

 

Väliaikainen valmistelutoimielin

puheenjohtaja, muutosjohtaja Ilkka Luoma
ilkka.luoma(a)ppshp.fi

sihteeri Jouko Luukkonen
jouko.luukkonen(a)popsote.fi

Muut yhteystiedot

 

Suppea ja laaja poliittinen ohjaus- ja seurantaryhmä

puheenjohtaja Antti Ollikainen (suppea)
antti(a)anttiollikainen.fi

puheenjohtaja Antero Aulakoski (laaja)
antero.aulakoski(a)raahe.fi

sihteeri Jouko Luukkonen
jouko.luukkonen(a)popsote.fi

Poliittisten ohjausryhmien jäsenet

 

Sote-ryhmä

puheenjohtaja Kirsti Ylitalo-Katajisto
hyvinvointijohtaja, Oulun kaupunki
kirsti.ylitalo-katajisto(a)ouka.fi

sihteeri Jouko Luukkonen
jouko.luukkonen(a)popsote.fi

Sote-ryhmän jäsenet

Sote-palvelutuotannon yhteystiedot

Projektipäällikkö

Merja Meriläinen

merja.merilainen@ppshp.fi

Erityistason palvelut

Vastuuvalmistelija

Ilkka Luoma

ilkka.luoma@ppshp.fi

Somatiikan valmistelija/nykyisen virkatehtävän puolesta

Kati Ojala

kati.ojala@ppshp.fi

Geriatria

Elina Heikkinen

elina.heikkinen@ouka.fi

Yleislääketiede

Hanna Raittinen

hanna.raittinen@kuusamo.fi

Somatiikan ta-johtaja/nykyisen virkatehtävän puolesta

Päivi Laurila

paivi.laurila@ppshp.fi

Ikäihmisten palvelut

Vastuuvalmistelija

Mervi Koski

mervi.koski@ouka.fi

Oulu

Maria Vahtola

maria.vahtola@ouka.fi

Lakeus

Virpi Leinonen

virpi.leinonen@kempele.fi

Rannikko

Sanna Lastikka

sanna.lastikka@kalajoki.fi

Koillismaa

Satu Kangas

satu.kangas@kuusamo.fi

Oulunkaari

Hannele Pöykiö

hannele.poykio@oulunkaari.com

Oulun eteläinen

Päivi Rautio

paivi.rautio@oulainen.fi

Yhteinen osaamiskeskus

Anu Lämsä

anu-birgitta.lamsa@kuusamo.fi

Yhteiset palvelut

Marko Niiranen

marko.niiranen@haapavesi.fi

 

Perhe ja psykososiaaliset palvelut

Perhe ja psykososiaaliset palvelut

Johanna Patanen

johanna.patanen@kalliopp.fi

Oulu

Arja Heikkinen

arja.heikkinen@ouka.fi

Lakeus

Marja-Leena Meriläinen

marja-leena.merilainen@kempele.fi

Rannikko

Elisa Roimaa

elisa.roimaa@ras.fi

Koillismaa

Pirkkoliisa Pohjola

pirkkoliisa.pohjola@kuusamo.fi

Oulunkaari

Leena Mämmi-Laukka

leena.mammi-laukka@oulunkaari.com

Oulun eteläinen

Miia Luokkanen

miia.luokkanen@kalliopp.fi

Yhteiset palvelut

Outi Saarento

outi.saarento@ppshp.fi

Terveyden ja sairaanhoidon palvelut

Vastuuvalmistelija

Päivi Peltokorpi

paivi.peltokorpi@kalajoki.fi

Oulu

Jorma Mäkitalo

jorma.makitalo@ouka.fi

Lakeus

Piia Piispanen

piia.piispanen@hailuoto.fi

Rannikko

Minna Alatalo

minna.alatalo@ras.fi

Koillismaa

Satu Kangas

satu.kangas@kuusamo.fi

Oulunkaari

Tuula Saukkonen

tuula.saukkonen@oulunkaari.com

Oulun eteläinen

Hannele Koski

hannele.koski@selanne.fi

Yhteiset palvelut

Kirsi Kiukaanniemi

kirsi.kiukaanniemi@selanne.fi

Kehitysvammasten palvelut

Vastuuvalmistelija

Päivi Lauri

paivi.lauri@ppshp.fi

Oulu

Maria Salo

maria.salo@ouka.fi

Lakeus

Merja Honkanen

merja.honkanen@muhos.fi

Rannikko

Elisa Roimaa

elisa.roimaa@ras.fi

Koillismaa

Pirkkoliisa Pohjola

pirkkoliisa.pohjola@kuusamo.fi

Oulunkaari

Leena Mämmi-Laukka

leena.mammi-laukka@oulunkaari.fi

Oulun eteläinen

Päivi Uusimäki

paivi.uusimaki@kalliopp.fi

Yhteiset palvelut

Minna Malila

minna.malila@selanne.fi

Yhteiset palvelut

Välinehuolto

Sirpa Aittola

sirpa.aittola@ppshp.fi

Sairaala-apteekki

Sirpa Ämmälä

sirpa.ammala@ppshp.fi

Kuvantaminen

Jaakko Niinimäki

jaakko.niinimäki@ppshp.fi

Kuntoutus

Kaj Sundqvist

kaj.sundqvist@ppshp.fi

POPsote-hanketoimisto

 

hankejohtaja Jouko Luukkonen
jouko.luukkonen(a)popsote.fi
045 189 3138

projektisihteeri Seija Aikkila
seija.aikkila(a)popsote.fi
046 921 7190

arviointivastaava Suvi Helanen
suvi.helanen(a)popsote.fi
040 822 1487

toimistotyöntekijä Ville Salmela
ville.salmela(a)ppshp.fi
050 572 1164

viestinnän vastuuvalmistelija Laura Paloheimo
laura.paloheimo(a)popsote.fi
044 703 1154

viestintäkoordinaattori Nuutti Ruokangas  nuutti.ruokangas(a)popsote.fi
050 522 0477

 

Osoite

PL 10, 90029 OYS

Aapistie 7 A, 2. kerros
hanketoimisto A223

 

Viestintämateriaalit

Tulevaisuuden sote-keskus

 

Lapset, nuoret ja perheet

projektikoordinaattori Leena Mämmi-Laukka
leena.mammi-laukka(a)popsote.fi
050 395 0339

Ikäihmiset

projektikoordinaattori Satu Kangas
satu.kangas(a)popsote.fi
050 345 0621

Mielenterveys- ja päihdepalvelut

projektikoordinaattori Hannu Säävälä
hannu.saavala(a)popsote.fi
040 507 0000

Hoitotakuu

projektikoordinaattori Anu Eskelinen
anu.eskelinen(a)popsote.fi
050 411 9587

Kuntoutus

projektikoordinaattori Marjaana Teerikangas
marjaana.teerikangas(a)popsote.fi
040 185 2305

 

Rakenneuudistus

Sote-palvelustrategia

projektipäällikkö Anu Vuorinen
anu.vuorinen(a)popsote.fi
044 365 5473

Sote-ICT

projektipäällikkö Markku Borén
markku.boren(a)ras.fi

projektikoordinaattori Merja Hauhtonen sosiaalihuollon tietojärjestelmät merja.hauhtonen(a)popsote.fi
044 419 5012

tekninen projektipäällikkö Heikki Mikkonen
heikki.mikkonen(a)popsote.fi
050 400 7004

ICT-projektisuunnittelija Mikko Sortti
mikko.sortti(a)popsote.fi
050 336 8502

Asiakkaiden ja ammattilaisten digipalvelut

projektipäällikkö Riikka Hirvasniemi
riikka.hirvasniemi(a)popsote.fi
044 703 4556

Tietojohtaminen

projektipäällikkö Marja Vesa
040 177 9973

ICT-suunnittelija Esa-Pekka Kurunlahti
050 344 7090

tietopalvelusuunnittelija Niina Jaako
040 637 8924

ICT-suunnittelija Katri Pauna

asiantuntijalääkäri Kari Haukipuro

etunimi.sukunimi(a)ppshp.fi

Ensihoito

projektipäällikkö Mirja Annala
044 429 6206
mirja.annala(a)ppshp.fi

projektisuunnittelija Sanna Pekanoja
040 717 0016
sanna.pekanoja(a)ouka.fi

Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen (HYTE)

projektipäällikkö Sanna Salmela
sanna.salmela(a)popsote.fi
040 5890 132

Innovaatio- ja testaustoiminta

projektipäällikkö Pauliina Hyrkäs
pauliina.hyrkas(a)popsote.fi
040 504 6180

koordinaattorit:

testaustoiminnan päällikkö Timo Alalääkkölä
timo.alalaakkola(a)ppshp.fi
040 561 4390

teknologia-asiantuntija Jaana Kokko
jaana.A.kokko(a)ouka.fi
044 703 4030

projektisuunnittelija Elina Kippola
elina.kippola(a)popsote.fi
040 509 7325

Perusterveydenhuollon kirjaamiskäytäntöjen yhtenäistäminen

projektipäällikkö Markku Borén
markku.boren(a)ras.fi

Toimintalähtöinen automatisoitu työvuorosuunnittelu

projektipäällikkö Mikko Weissenfelt
mikko.weissenfelt(a)ras.fi

Pohjoisen OT-keskus

projektipäällikkö Pertti Virta
pertti.virta(a)kemijarvi.fi
050 464 9147